Bolesti zad v těhotenství
Bolesti zad v těhotenství trápí nejednu nastávající maminku. Je to dáno zejména tím, že v průběhu gravidity prochází tělo těhotné ženy velkými změnami. Zvětšuje se objem krve, roste děloha, prsní žlázy se připravují na produkci mléka a dochází i k řadě hormonálních změn. To vše jde ruku v ruce s postupným nárůstem hmotnosti.
V prvním trimestru není tento váhový přírůstek obvykle příliš patrný, ale o to více pak váha stoupá ve druhém a třetím trimestru. Díky rostoucímu bříšku se také postupně mění těžiště těhotné ženy. To vše může vést ke vzniku bolesti zad. Občasné bolesti zad sice nejsou ničím neobvyklým. Pokud ale bolest přetrvává, bývá to pro budoucí maminku velmi nepříjemné. Navíc v tomto období není moc léků, kterými by si mohla od bolesti ulevit.
Pokud i vy patříte mezi těhulky a chcete předejít podobným problémům nebo už vás bolesti zad trápí a rády byste je zmírnily, pak pro vás mám několik tipů, jak na to:
Držení těla
Co vše má v těhotenství vliv na změnu těžiště a držení těla? Správné držení těla je obzvlášť v těhotenství velmi důležité. Neustále byste měly mít na mysli, jak v průběhu dne stojíte, sedíte nebo se pohybujete. Vaše rostoucí bříško na vás totiž bude klást zvýšené nároky – a to zejména na oblast beder. Ta budou mít tendenci k nadměrnému prohýbání. Další změnou, která může negativně ovlivnit vaší posturu, je zvětšující se objem prsou. Jejich narůstající váha může následně působit přetěžování svalů v oblasti hrudní páteře.
Vlivem rostoucí dělohy dochází k rozšiřování hrudního koše a napínání tkání mezi žebry. To může působit bolesti žeber. Mění se i mechanika dýchání. Vzhledem k tomu, že rostoucí plod tlačí na bránici, stává se dýchání mělčím a více povrchním. Zvětšující se děloha kromě toho vytváří tlak na svaly pánevního dna, a to vede k jeho oslabení. K výrazné změně dochází i u břišních svalů. Tyto svaly díky svému napětí udržují vnitřní orgány ve správné poloze. Mimo to fungují jako součást opěrného systému páteře, a pomáhají jí tak stabilizovat. Díky rostoucímu bříšku však dochází k jejich postupnému napínání a oslabování.
Svaly v oblasti pánevního dna, břišní stěny, hlubších vrstev zad a bránice tvoří tzv. hluboký stabilizační systém. Díky jejich celkové destabilizaci v průběhu těhotenství dochází u nastávajících maminek k různým nepříjemným a bolestivým stavům.
Velkou roli přitom hraje i těhotenský hormon relaxin, který působí rozvolňování vazů a připravuje tak tělo matky na porod. Největší vliv má tento hormon v oblasti pánve. A právě větší volnost pánevních spojení může některým nastávajícím maminkám způsobovat bolesti v oblasti stydké kosti, třísel, hýždí a sedacího nervu.
A co s tím?
Pokud chcete předcházet bolesti zad v těhotenství nebo ji zmírnit na minimum, je třeba se v prvé řadě zaměřit na správné držení těla. A to nejen tehdy, když na to zrovna máte čas, ale i v okamžiku, kdy žehlíte, chystáte výbavičku pro miminko, vaříte, nakupujete, díváte se na televizi, sedíte u počítače nebo odpočíváte. Pokud si uvědomíte, kolik denně uděláte kroků a přitom při každém z nich budete mít vadné držení těla, nemůžete se divit, že se brzy mohou dostavit nepříjemné bolestivé stavy. Podobné je to u dlouhodobého sezení. Tyto bolesti se pak navíc mohou zhoršovat spolu s tím, jak na váš pohybový aparát budou kladeny stále větší a větší nároky vzhledem k rostoucímu bříšku a zvyšující se hmotnosti.
Základem je tedy naučit se správně stát, sedět, ale i ležet
Pokud stojíte, měly byste vždy stát na obou chodidlech zároveň a to tak, aby byla vaše hmotnost rovnoměrně rozložena. Chodidla by měla být umístěna na šířku kyčelních kloubů. Kolena by měla směřovat vpřed. Pánev byste se měly pocitově snažit dostat do mírného podsazení, ale spíš než o podsazení jde o přiblížení se neutrální pozici pánve. Důležité je také hlídat si postavení hrudníku (zejména spodních žeber), nepodporovat nádechové postavení a snažit se dýchat do břicha. Ramena by měla být rozprostřena do šířky. Pozor na jejich protrakci. Hlava by měla být volná, v prodloužení páteře. Brada držte lehce zasunutou.
Pozor si dejte na zvedání a nošení těžkých věcí, měly byste se tomu vyvarovat. Pokud už něco ze země zvedáte, využijte přitom podřepu. S tím souvisí i nošení a zvedání starších sourozenců, snažte se ho omezit na minimum.
Při sezení dbejte zejména na to, abyste seděly vzpřímeně a nehrbily se (obvykle pomůže, pokud si podepřete bedra polštářkem). Úhel v kyčlích a kolenou by měl být 90 stupňů. Nohy by měly být volně spuštěny na zem. Nijak je nekřižte, ani si nedávejte nohu přes nohu. Chodidla by měla být umístěna na šířku pánve, ev. o něco více od sebe. Hlavu opět držte v prodloužení páteře. Pozor na její předsun, který bývá typický např. při práci na počítači.
Při spánku nebo odpočinku byste měly ležet na boku. Leh na zádech se nedoporučuje, a to zejména ve vyšším stupni těhotenství, kdy hrozí útlak dolní duté žíly. To může vyvolat nevolnost až mdloby. Vhodné je, pokud si mezi kolena dáte polštář, který vás udrží ve správné pozici. Bříško si můžete pro větší pohodlí podložit menším polštářkem. Za tímto účelem se výborně hodí i tzv. kojící polštář – jeden konec si dáte pod hlavu, druhý mezi kolena a jeho prostřední část vám pomůže zajistit a zlehka podepřít bříško. Hlava by měla být při spánku podložena tak, aby byla při pohledu zezadu v jedné ose s páteří (pozor tedy na příliš vysoké nebo naopak nízké polštáře).
V souvislosti s pozicí vleže je ještě třeba se zmínit o způsobu vstávání. Nikdy se nezvedejte přímo z lehu do sedu, ale vždy vstávejte otočením se přes bok.
Vhodná obuv
Kromě správného držení těla je třeba se také zaměřit na vhodnou obuv. Boty by měly být hlavně pohodlné a dostatečně prostorné (počítejte s tím, že s přibývajícím těhotenstvím vám mohou začít otékat chodidla a nohy). Vyvarovat byste se měly vysokým podpatkům, které zbytečně zatěžují páteř. Navíc díky změně těžiště vašeho těla mohou zvyšovat riziko pádu.
Pohybová aktivita
I v průběhu těhotenství je dobré se udržovat v kondici. Pravidelné cvičení se zaměřením na nastávající maminky (např. těhotenská jóga, cvičení v bazénu, lehké posilování) může působit jako vhodná prevence bolestí zad. Navíc pomůže k tomu, abyste se cítily fyzicky i psychicky lépe. Vždy je ale dobré cvičit pod dohledem odborníka a po předchozí konzultaci s lékařem.
Ženy, které před těhotenstvím nijak nesportovaly, by se měly cvičení v těhotenství vyvarovat. Místo toho ale mohou chodit alespoň na pravidelné procházky.
Těhotenské masáže a fyzioterapie
Vhodnou prevencí nebo úlevou při bolestech zad bývají těhotenské masáže. Nastávající maminky si je moc pochvalují. Je ovšem třeba, aby je prováděl pouze zkušený masér s příslušným vzděláním.
Kromě masáží může pomoci i fyzioterapie, kde se zaměří na vzniklé svalové dysbalance a vhodné kompenzační cvičení. Fyzioterapeut také umí řešit problémy s pánevním dnem a inkontinencí, která trápí nejen těhotné ženy, ale i maminky po porodu. Z tohoto důvodu je vhodné se na fyzioterapii objednat nejen v době těhotenství, ale i po porodu. S pomocí různých rehabilitačních cviků a metod dostanete rychleji zpět do kondice. V poslední době také řada fyzioterapeutů nabízí tzv. kinesiotaping, tedy použití tejpů, které se u těhotných aplikují zejména na oblast bříška a zad.
Odpočinek, zdravá životospráva
Vzhledem k tomu, že těhotenství s sebou přináší řadu změn a klade na vás zvýšené energetické nároky (vaše tělo nemá nyní na starost pouze vás, ale i vaše miminko), není divu, že se cítíte unaveně. Nesnažte se proto přepínat své síly, a dostatečně odpočívejte. Stejně tak dbejte na pestrou a vyváženou stravu.
Pomoc a úleva od bolesti zad
Pokud vás přeci jen bolesti zad v těhotenství doženou, zkuste aplikovat teplý (ale ne mokrý) obklad. Za tímto účelem se výborně hodí nahřívací polštářky plněné pecičkami nebo např. pohankou. Dají se jednoduše nahřát v mikrovlnné troubě a vydrží teplé dlouhou dobu. Jen si při jejich aplikaci dejte pozor, abyste se nespálily. Ohřívejte je přesně dle instrukcí uvedených v návodu a nepoužívejte je na holou kůži.
Ale pozor – pokud se jedná o silné nebo přetrvávající bolesti, konzultujte svůj stav s lékařem. Stejně tak léky proti bolesti používejte pouze po poradě s ním!
Pokud byste chtěly zapracovat na správném držení těla v těhotenství a naučit se vhodné cviky, které vám mohou pomoci od bolesti, navštivte tento odkaz Cvičení