Fit v těhotenství

Těhotenství je velmi důležitou a významnou etapou v životě ženy. Během tohoto devítiměsíčního procesu vývoje dítěte probíhá v těle matky velké množství různých fyziologických, ale i psychických změn. Navíc již v tomto období přebírá nastávající maminka za své (i když dosud ještě nenarozené) dítě zodpovědnost. Vzhledem k tomu je třeba, aby žena nejpozději na začátku těhotenství (nejlépe však ještě v období před početím) věnovala zvýšenou pozornost úpravě životosprávy a změně životního stylu. Největší důraz by přitom měla klást na zdravou výživu, pravidelný pohyb a odstraňování nadměrného stresu. Se všemi těmito aspekty vám mohu poradit a pomoci.

V případě zájmu o kompletní nabídku služeb poskytovaných v rámci programu FIT V TĚHOTENSTVÍ využijte  zvýhodněný balíček služeb „2 v 1“

Na čem můžeme společně pracovat?

ZMĚNA STRAVOVACÍCH NÁVYKŮ A ÚPRAVA JÍDELNÍČKU

Vhodně zvolená výživa v těhotenství je velmi důležitá pro jeho bezproblémový průběh a správný vývoj plodu. Vaše strava by proto měla být pestrá a vyvážená. Důraz by přitom měl být kladen i na dostatečný pitný režim.

Jídelníček by pak měl obsahovat dostatek ovoce a zeleniny, obilovin, mléčných výrobků, masa a luštěnin. Kromě potravin, které mají ve stravování těhotných své nezastupitelné místo, existuje i skupina potravin, kterým by se nastávající maminky měly naopak po celou dobu těhotenství striktně vyhýbat. Patří sem zejména syrové a ryby, sýry s plísní, kořeněná jídla a jídla s obsahem glutamanu, umělých sladidel a barviv. Vhodné nejsou ani uzeniny a konzervované potraviny. Dále je třeba omezit konzumaci soli, sladkostí, limonád, rychlých cukrů, ztužených tuků, paštik a výrobků s obsahem kofeinu. Samozřejmostí je i zákaz alkoholu a kouření.

Ačkoliv tyto obecné informace má většina nastávajících maminek k dispozici, málokterá z nich si dokáže představit, jak by měl následně vypadat konkrétní jídelníček, jaký je optimální příjem základních živin, vitaminů a co je považováno za ideální váhový přírůstek. Na tyto a další vaše otázky vám ráda odpovím prostřednictvím výživového poradenství, jehož součástí je v případě vašeho zájmu i sestavení jídelníčku přímo na míru. Bližší informace naleznete v rámci služeb VÝŽIVA  více zde.

POHYBOVÁ AKTIVITA

Probíhá-li těhotenství tak jak má, není důvod, proč by se nastávající maminka nemohla věnovat sportovním aktivitám, na které byla doposud zvyklá. Existují samozřejmě i určité výjimky, kterým je třeba se v období gravidity vyhnout (např. jízda na koni, potápění, lyžování, jízda na kolečkových bruslích, horolezectví apod.)

Vhodná pohybová aktivita pomáhá nastávajícím maminkám zůstat v dobré kondici. Díky pravidelnému cvičení se cítí lépe nejen fyzicky, ale i psychicky a navíc si snadněji udržují váhový přírůstek v normě.
Pravidelný trénink, samozřejmě adekvátně upravený s ohledem na daný stupeň těhotenství, také nastávajícím maminkám pomáhá s udržením celkové pohyblivosti a obratnosti. Dále je vhodnou prevencí bolesti zad, zlepšuje střevní peristaltiku a snižuje riziko vzniku otoků. Velkým přínosem pravidelného cvičení je také to, že se žena dostane po porodu rychleji do kondice.

Pokud máte zájem o cvičení v rámci programu FIT V TĚHOTENSTVÍ a chtěly byste poradit, jak správně cvičit, abyste neublížily sobě nebo miminku, využijte možnost individuálního cvičení pod dohledem, popř. sestavení tréninkového plánu na míru v rámci služby CVIČENÍ  více zde.

ODSTRAŇOVÁNÍ STRESU POMOCÍ RELAXAČNÍCH A DECHOVÝCH CVIČENÍ

V období těhotenství prochází nastávající maminka nejen řadou fyzických, ale i psychických změn. Kormě toho si žena začíná uvědomovat, že už není zodpovědná pouze sama za sebe, ale i za své dosud nenarozené miminko. Ze všech stran se k ní také dostávají informace o tom, jak by se měla snažit být uvolněná, klidná a těhotenství si užívat. To se ovšem lehko řekne. Realita bývá často jiná. Budoucí maminku můžou zpočátku trápit ranní nevolnosti či jiné zdravotní komplikace, může prožívat stres v práci, mohou ji přepadat různé obavy, jak bude vše probíhat a zda vše zvládne. Díky tomu všemu může začít pociťovat, že není dokonalou matkou, že svému miminku nedává vše, jak by měla. Nedokáže se uvolnit, což ji přivádí do dalšího stresu. Postupně tak může vzniknout začarovaný kruh.

Samozřejmě, že mírný stupeň stresu prožívá občas každá nastávající maminka. Avšak nadměrný nebo dlouhotrvající stres je nežádoucí. Pokud se těhotná žena do takového stavu dostane, je vhodné, pokud umí účinné relaxační techniky a dechová cvičení, s jejichž pomocí lze nadbytečný stres úspěšně eliminovat.

V případě zájmu vás tyto relaxační techniky a dechová cvičení naučím v rámci individuálních cvičebních lekcí. Bližší informace naleznete v sekci CVIČENÍ více zde.

V případě zájmu o kompletní nabídku služeb poskytovaných v rámci programu FIT V TĚHOTENSTVÍ využijte  zvýhodněný balíček služeb „2 v 1“

Co by vás ještě mohlo zajímat?

Těhotenství a váha více zde