Proč je správná manipulace a stimulace miminka tak důležitá?
A je to tu … stala jste se maminkou. Dlouhých devět měsíců čekání je za vámi a nyní se můžete těšit z miminka. Poté, co si ho přivezete z porodnice, kde byla vám i miminku věnována veškerá péče, nastává okamžik, kdy bude vše záviset hlavně na vás. Možná jste v těhotenství absolvovala předporodní kurz, který vás však připravil pouze na porod. Na první dny, týdny a měsíce života miminka už váš nepřipravil nikdo. Přitom právě první rok je v životě dítěte ten nejdůležitější. Je to období, kdy dochází k nejbouřlivějším změnám. V žádné další věkové etapě již neprobíhá vývoj tak prudce. Za pouhých 12 měsíců od příchodu na svět se miminko dostává z čistě horizontální polohy postupně do sedu, stoje a chůze. Právě teď je správná manipulace a stimulace miminka velice důležitá.
A jak na to
Bohužel většina maminek nemá dostatek potřebných informací o tom, jak by měl tento vývoj správně probíhat, jak v něm miminko podpořit a čemu se naopak vyvarovat. Jednání maminek je tak z větší části intuitivní. Jsou maminky, které péči o miminko zvládají přirozeně. Tato schopnost jim byla dána do vínku. Ale stejně tak jsou maminky, zejména prvorodičky, které potřebám a chování svých dětí tolik nerozumí. Těmto maminkám nelze nic vyčítat. Protože kdo dnes může říci, že je expertem na dětskou výchovu, že má komplexní a ucelené informace a ví, co je v kterém období pro miminko to nejdůležitější, jak o něj správně pečovat a čemu se ve výchově naopak vyhnout Toto téma je obdobně obsáhlé jako oblast výživy. Existuje zde řada stylů a doporučení, která si často protiřečí. Je smutné, že v dnešní době jsme doslova zahlcováni nepotřebnými informacemi, že existuje nespočet různých škol, kde se dá studovat prakticky cokoliv, ale jak se stát dobrým rodičem, na co si dát ve výchově pozor, jak by měla vypadat správná manipulace a stimulace miminka, to už se nikde moc nedozvíme. Přitom to je základ.
Tak ano
A tak, i když o miminko pečujete dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, můžete se nevědomě dopouštět některých chyb. Ty potažmo mohou u miminka vést k jeho nespokojenosti a plačtivosti přetrvávajícím bolestem bříška, ale i celkově špatnému prospívání v budoucnosti. Následky se mohou projevovat jak v oblasti tělesné – vadné držení těla, špatná funkce vnitřních orgánů, tak v oblasti duševní – nervozita, poruchy pozornosti a ADHD nebo problémy s učením (dysgrafie, dyskalkulie, dyslexie apod.).
Tyto obtíže pak mohou člověka provázet po zbytek života. Naopak, správná manipulace a stimulace miminka vede k dobrému prospívání dítěte nejen teď, ale i v budoucnu (snižuje se pravděpodobnost diastázy u žen po porodu, a nižší je také pravděpodobnost bolestí zad a kloubů v dospělém věku, stejně tak jako pravděpodobnost úrazů u sportovců apod.).
Pokud se u miminka v psychomotorickém vývoji objeví nějaké odchylky (např. predilekce hlavičky, osová asymetrie, záklon, diastáza apod.) tak platí pravidlo, že to, co se podaří upravit díky správné manipulaci a stimulaci do jednoho roku, to už bude v pořádku i v budoucnu. Co se změnit nepovede, bude dítě provázet i nadále, a vždy se to ukáže v nějaké zátěžové situaci (např. vstup do školy, puberta, těhotenství a porod u žen, vrcholový sport). Čím dříve se případná odchylka odstraní, tím lépe (ideálně do 4. měsíce).
Jak usnadnit miminku vstup do života
Správná manipulace a stimulace miminka je proto základ, který můžete svému dítěti v prvních týdnech a měsících poskytnout a usnadnit mu tak vstup do života. Ptáte se jak? Miminko bylo po 9 měsíců ukryté ve vašem bříšku, kde bylo přítmí, a byl slyšet tlukot vašeho srdce. Bylo tam hezky schoulené v klubíčku, v malém a omezeném prostoru. Teplota okolo něj byla stálá. Nemuselo se starat o dýchání, ani potravu. V břiše se cítilo v bezpečí a v jistotě. Najednou o tohle všechno přišlo. Proto je třeba alespoň v prvních minutách a dnech nabídnout miminku podmínky, které se co nejvíce podobají těm, na které bylo zvyklé z vašeho bříška. Nejvhodnější je, pokud miminku hned od začátku nabídnete zavinovací péřovou peřinku s polštářkem.
Díky peří vytvoří peřinka tzv. hnízdečko (viz foto), které miminku zajistí teplo, měkko a ohraničený prostor – tedy něco, co je mu důvěrně známé. Polštářek umístěný pod peřinkou pomůže u miminka předcházet záklonu hlavičky a podpoří protažení šíjových svalů. Vzhledem k tomu, že novorozenec je na zádech nestabilní, pomůže mu peřinka ke správnému nalezení osy těla a k získání stability. To přispěje k celkovému zklidnění miminka. U dětí, kterým tento pocit bezpečí a jistoty chybí, cítí se nestabilně nebo se s nimi manipuluje příliš rychle, lze pozorovat úlekovou reakci – tzv. Moorův reflex (dítě se lekne, prudce rozhodí ručičky i nožičky a následně se rozpláče).
Používám polštářku a peřinky můžete této reakci z velké části předejít. Kromě hnízdečka, které je vhodné používat během dne nebo v době bdění miminka, lze peřinku použít i jako zavinovačku v období jeho spánku. Pro miminko to opět znamená pocit jistoty v podobě omezeného prostoru, na které bylo zvyklé předchozích 9 měsíců. Abyste miminku co nejvíce usnadnila adaptaci na nové podmínky, není také vhodné ho vystavovat ostrému světlu (proto se ve dnes už v některých porodnicích rodí za použití tlumenějšího světla), je dobré si ho často pokládat na hrudník, aby slyšelo tlukot vašeho srdce a cítilo vaši vůni (miminka mají daleko citlivější čich než dospělí lidé a svojí maminku po čichu bezpečně poznají).