Co se děje ve vašem těle?
Děloha stále roste, nyní dosahuje přibližně do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a hrudní kostí. Přes břišní stěnu již můžete dobře pozorovat pohyby miminka. Někdy se rýsuje obrys hlavičky, jindy jsou patrné drobnější vyboulená místa – patičky nebo ručičky dítěte.
Bříško vás již pomalu začíná omezovat v pohybu. Začínáte se cítit těžkopádně a neobratně. Rychleji se unavíte. Během dne proto co nejvíc odpočívejte, pokud možno s nohama ve vyšší poloze.
Vaše srdce se přizpůsobuje zvyšujícím se nárokům organismu. Srdeční frekvence se zvyšuje o cca 10 – 15 úderů za minutu. Zvětšuje se i celkový objem krve. Vzhledem k tomu, že červených krvinek přibývá méně než krevní plasmy, dochází ke zředění krve a může se objevit anémie. Snažte se proto přijímat více železa (nejlépe přirozenou stravou). Vyšší dávky železa obsahuje zejména maso, quinoa, dýňové semínko, brokolice, fazolky, špenát. Pozor na vitaminové doplňky s obsahem železa – mohou podporovat zácpu. Užívejte je pouze po poradě s lékařem, v případě prokázané anémie.
Stoupá též hladina cholesterolu v krvi.
Jak roste miminko?
Velikost (součet délky hlavičky, trupu a nohou): cca 35 cm
Váha: přibližně 900 – 1000 g
Miminko už vyrostlo natolik, že mu v děloze začíná být těsno, a pohybuje se proto mnohem méně. Nyní začíná ukládat tuk do podkoží.
Postupně se dokončuje vývoj očí. Dítě již nyní umí zavírat a otevírat oči. Na víčkách jsou patrné řasy. Kromě toho dochází k růstu obočí a pokračuje i růst vlasů.
Sluchové ústrojí již plně funguje od 6. měsíce. Plod plně vnímá zvuky z okolí, a pokud se nějakého zvuku poleká, může to dát najevo prudkým trhnutím. Na povrchu mozku se začínají vytvářet mozkové závity.
Je ukončen vývoj plic. V plicní tkáni se začíná vytvářet surfaktant, látka, která miminku po narození pomáhá správnému rozvinutí plic.
Na koncích prstíčků jsou patrné tvrdé ploténky nehtů. Roste množství kožního mázku.
Období spánku a bdění se již u dítěte střídají v pravidelných cyklech, které jsou ovšem nezávislé na denní době a nesouvisí ani s cyklem bdění a spánku matky.
Miminko si v této době velmi často a rádo cucá palec a nacvičuje tak pozdější sání z prsu. Touto činností se také může uklidňovat.
Jak vypadá miminko 27. týden těhotenství?
Ilustrační foto
Co byste ještě měla vědět?
Cesta autem
Cestování automobilem je možné prakticky v průběhu celého těhotenství. Vždy je však třeba dbát na maximální bezpečnost nastávající maminky a dosud nenarozeného miminka. Základem by mělo být použití speciálního těhotenského bezpečnostního pásu. Jeho spodní část je třeba umístit pod břicho, nikdy ne přes břicho! Ramenní pás je pak třeba vést nad břichem, mezi prsy. Upnutí musí být pohodlné, ne moc těsné, ale ani ne příliš volné. Ramenní pás nesmí sklouzávat z ramene.
Poutat se tímto speciálním bezpečnostním pásem pro těhotné musí nejen nastávající maminky v pozici řidičky, ale i jako spolujezdkyně (a to jak na předním, tak na zadním sedadle).
Tvrzení, že těhotné se nemusí v autě poutat, je zcela mylné! Úmrtí plodu může způsobit i relativně malý náraz, jehož následkem může dojít k odloučení placenty. Ženě navíc hrozí silné krvácení.
Cestování letadlem
Cestování letadlem v období gravidity je dnes běžné. Pokud jste těhotná a chystáte se na cestu letadlem, je vhodné to předem zkonzultovat se svým ošetřujícím gynekologem. Létání se příliš nedoporučuje v časných fázích těhotenství, kdy může dojít ke komplikacím, popř. k potratu a ke konci těhotenství, kdy může dojít k předčasnému porodu.
Do 28. týdne gravidity mohou nastávající maminky létat prakticky bez omezení. V pozdějších fázích těhotenství většina leteckých společností vyžaduje lékařské potvrzení a po 36. týdnu vás již do letadla obvykle nepustí (v případě vícečetného těhotenství je touto hranicí dokonce 28. týden).
Nejvhodnějším obdobím pro cestu letadlem je tak druhý trimestr.
Aby byl pro vás let co nejpříjemnější a nejbezpečnější, měla byste na sobě mít pohodlné (volnější) oblečení, dodržovat pitný režim a při sezení často pohybovat dolními končetinami, abyste podpořila krevní oběh. Při delších letech se doporučuje každou půl hodinu vstát a projít se po palubě (prevence vzniku trombózy).
Rh faktor
Všechny těhotné ženy podstupují vyšetření krevní skupiny včetně Rh faktoru. Je to z důvodu možné inkompatibility krve matky a plodu. U Rh negativních matek může dojít k tvorbě protilátek proti Rh faktoru dítěte (v případě, že je dítě po otci Rh pozitivní). Přítomnost těchto protilátek se během těhotenství u matek s Rh⁻ faktorem vyšetřuje několikrát (přibližně ve 12., 20, 28. a 36. týdnu).
U prvního těhotenství je riziko vzniku protilátek nepatrné, a to díky tomu, že nedochází k mísení krve matky a plodu. Avšak po porodu nebo potratu, kdy k tomuto kontaktu částečně dojde, se u matky mohou protilátky začít tvořit. Vzniká tak riziko poškození plodu při dalších těhotenstvích.
Z tohoto důvodu dostává každá matka do 72 hodin po porodu (potratu) injekci s protilátkami. Tato podaná protilátka zničí v krvi matky Rh+ krvinky plodu dříve, než si vůči nim tělo matky začne vytvářet vlastní protilátky. Další dítě tak již není ohroženo.
OGTT test a těhotenská cukrovka
Test na těhotenskou cukrovku se odborně nazývá orální glukózový toleranční test (OGTT) a provádí se obvykle mezi 24. a 28. týdnem těhotenství.
Při testu se 3x odebírá žilní krev za účelem stanovení hodnoty glykémie. Nejprve se zjistí hladina cukru v krvi matky ráno nalačno. Poté žena vypije roztok glukózy a následně se krev odebírá za 1 a za 2 hodiny od požití tohoto roztoku.
Během provádění testu by nastávající maminka měla zůstat pokud možno v klidu a vyhnout se fyzické námaze, která by mohla výsledek testu zkreslit.
Hodnocení výsledků OGTT testu:
Normální hodnoty glykémie při testu jsou:
- nalačno – do 5,1 mmol/l*
- po 1 hodině od vypití roztoku – do 10 mmol/l**
- po 2 hodinách od vypití roztoku – do 8,5 mmol/l**
*Je-li glykémie zvýšená již při prvním odběru, test se přeruší a opakuje se další den. Pokud je i tehdy hladina krevního cukru na lačno zvýšená, je stanovena diagnóza těhotenské cukrovky bez dalších odběrů.
** Už mírné překročení normálních hodnot, a to i jen v jednom testovacím vzorku, znamená pozitivní výsledek testu.
Dobré je také vědět, že v okamžiku, kdy nastávající mamince v rámci těhotenské poradny lékař zjistí cukr v moči, ještě to neznamená, že se jedná o těhotenskou cukrovku. Je však třeba provést orální glukózový toleranční test pro její případné vyloučení.
Výskyt cukrovky v těhotenství je poměrně vysoký. Vyšší riziko je u žen:
- starších 30-ti let
- obézních
- u nichž se vyskytl diabetes v rodině
- které v předchozích těhotenstvích porodily dítě s vyšší porodní hmotností (na 4 kg)
- které měly cukrovku v předchozích těhotenstvích
Nejčastěji se jedná o tzv. gestační diabetes, který se projeví v druhé polovině těhotenství a po porodu opět vymizí.
Žena, které je cukrovka diagnostikována, musí být pravidelně sledována v poradně pro rizikové těhotenství a měla by být předána do péče diabetologa. Je třeba jí pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi. V případě, že se nedaří hodnotu glykémie upravit pomocí dietních opatření, je nutné začít podávat inzulin, aby nedošlo k poškození plodu.
V případě lehčí formy cukrovky, kdy žena dodržuje jídelníček a další režimová opatření, se těhotenství obvykle neliší od těhotenství zdravých rodiček. Těžší forma cukrovky však může průběh těhotenství negativně ovlivnit – děti pomaleji vyzrávají a mívají vysokou porodní hmotnost. Takové těhotenství bývá provázeno zhoršenou funkcí placenty a často je proto třeba ho ukončit dříve.