22.týden

Co se děje ve vašem těle?

Bříško nyní roste velice rychle (děloha v tuto chvíli dosahuje mírně nad pupek) a díky tomu se zvětšuje tlak na trávicí ústrojí. Kromě zácpy a nadýmáním se tak může začít objevovat i pálení žáhy. Abyste tomuto problému předcházela nebo ho zmírnila na minimum, snažte se jíst pravidelně a v menších porcích.

Část maminek mohou začít trápit hemoroidy, křečové žíly, otoky (zejména v oblasti kotníků a prstů na rukou) nebo křeče v lýtkách. Ty se objevují nejčastěji v noci. Důležité je v daném okamžiku, kdy se krče dostaví, nepropínat špičku, ale naopak ji přitáhnout směrem k sobě. Křeč tak rychleji odezní. Nejčastější příčinou bývá nedostatek hořčíku. Je proto dobré svůj stav konzultovat s lékařem, který vám v případě potřeby předepíše nebo doporučí vhodný přípravek s obsahem magnesia.

Jako prevence křečových žil a otoků se doporučuje pravidelný pohyb, zvedání nohou v sedě do vyvýšené polohy, nošení kompresních punčoch a pohodlné obuvi. Při spánku a odpočinku  je vhodné ležet na levém boku. Tím se zmírní tlak dělohy na dolní dutou žílu a zároveň se tak omezí otoky dolních končetin. Pozicí na boku také předcházíte pocitům slabosti a nevolnosti, které se mohou začít objevovat vleže na zádech (důvodem těchto obtíží je útlak dolní duté žily).

Jak roste miminko?

Velikost (součet délky hlavičky, trupu a nohou): přibližně 30 cm
Váha: okolo 450 g

Miminko nemá skoro žádný podkožní tuk (ten se začne ukládat až v průběhu 3. trimestru). Jeho kůže je proto vrásčitá. Celé tělo dítěte je kryto jemným chmýřím, tzv. lanugem.

Patrné jsou také již rty, víčka a obočí. Je dokončený vývoj očí a pomalu se začíná zbarvovat i duhovka. Oči dítěte jsou ale ještě stále zavřené.

Mozek i nadále zvětšuje svůj objem a tvoří se v něm další nová nervová spojení. Postupně dozrává jeden z prvních smyslů – hmat.

Na rukou i nohou jsou již vytvořeny nehtíky.

Dítě částečně polyká plodovou vodu. Ta se z jeho organismu opět vylučuje prostřednictvím ledvin, které již plní svou funkci. Někdy se stane, že miminko spolyká plodové vody více a pak začne škytat. Některé maminky toto škytání vnímají a popisují ho jako pravidelné cukání nebo šimrání v břiše.

Intervaly bdění se u dítěte začínají prodlužovat. Je-li miminko vzhůru, naslouchá okolním zvukům. Dítě je zřejmě již schopno rozlišit váš hlas od hlasů ostatních, proto je vhodné na miminko často mluvit nebo mu zpívat. Kromě toho si také uvědomuje váš pohyb a může dát najevo svou libost či nelibost při některém typu pohybu.

 

Jak vypadá miminko 22. týden těhotenství?


Ilustrační foto

Co byste ještě měla vědět?

Strie

V souvislosti se zvětšujícím se bříškem je potřeba začít pečovat o namáhanou pokožku, abyste se tak vyhnula možnému vzniku strií, popř. snížila jejich výskyt.

Na tom, zda se u vás v těhotenství strie vyskytnou, má největší vliv dědičnost. Určitou roli hraje také věk (čím je nastávající maminka starší, tím jsou regenerační schopnosti kůže nižší), celkový váhový přírůstek v těhotenství, užívání léků apod.)

Existují však tipy a doporučení, které pomáhají vznik strií minimalizovat. Patří sem zejména:

  • Pravidelné promazávání namáhané pokožky (alespoň 2x denně) s pomocí speciálních přípravků určených proti striím
  • Dodržování dostatečného pitného režimu (2,5 – 3 l tekutin, ideálně neperlivé neochucené vody)
  • Pravidelný pohyb (např. svižné procházky, cvičení pro těhotné)
  • Přibírat (a následně po porodu shazovat) kila postupně, ne skokově

 

Tvrdnutí břicha

Tvrdnutí břicha nebo-li tonizace či tzv. poslíčci, se nejčastěji začínají poprvé objevovat v průběhu druhého trimestru. Existují ale i ženy, které pociťují tyto stahy již dříve a naopak některé nastávající maminky nevnímají poslíčky vůbec.

A co je vlastně podstatou tohoto jevu? Jedná se o tuhnutí děložní svaloviny, které trvá po dobu cca 1 až 2 minut. Odborně se těmto stahům říká Braxton- Hicksovy kontrakce. Na rozdíl od pravých kontrakcí jsou však nepravidelné, nenabývají na intenzitě, bývají patrné hlavně v přední části bříška a nevedou k porodu.

Pokud se však tuhnutí začne vyskytovat častěji (více než 4-5x za hodinu a více než 10-15x za den nebo v pravidelných intervalech), je vždy lepší svůj stav konzultovat s ošetřujícím gynekologem. Zejména pokud se jedná o náhle vzniklé potíže.

Tvrdnutí bříška není vyloženě bolestivým stavem, ale pro nastávající maminku to může být nepříjemný stav. Pro zmírnění obtíží se proto doporučuje:

  • Dostatečný pitný režim (2,5 – 3 l denně)
  • Pravidelné a rytmické dýchání, popř. relaxace
  • Změna polohy – některým nastávajícím maminkám udělá dobře procházka, jiným naopak uleví pozice vleže na levém boku
  • Teplá sprcha nebo koupel (pozor ale, aby koupel nebyla příliš horká)
  • Vyprázdnění močového měchýře (naplněný močový měchýř může dráždit svaly dělohy a vést k tvrdnutí břicha)
  • Užívání magnesia ve formě tablet nebo rozpustného prášku – ovšem pouze po poradě s ošetřujícím gynekologem, který stanoví přesné dávkování

Otoky

Otoky trápí většinu nastávajících maminek. Objevují se zejména k večeru nebo v létě při vyšších teplotách. Nejčastěji bývají oteklé kotníky, chodidla a prsty na rukou.
Otoky jsou způsobeny zejména změnami v těle nastávajících maminek (zvýšená spotřeba i vylučování bílkovin, chemické změny v krvi), rozšířením cév a zvětšením objemu krve v tkáních, které vede k zadržování vody. K tomu se přidává i mechanické působení zvětšující se dělohy, která tlačí na dolní dutou žílu vedoucí krev z dolních končetin zpět k srdci.

Mírné otoky jsou v těhotenství běžným jevem. Pokud jsou však výraznější nebo se objevily náhle, je třeba o tom co nejdříve informovat ošetřujícího gynekologa. Může se totiž jednat o tzv. preeklampsii, což je poměrně závažný a někdy i život ohrožující stav. Preeklapsie se kromě otoků projevuje i vysokým krevním tlakem a zvýšeným množstvím bílkoviny v moči (to je i jeden z důvodů, proč vám lékař při každé těhotenské poradně měří tlak, ptá se na to, zda máte otoky a provádí kontrolní vyšetření moči). Léčba preeklapsie probíhá v nemocnici. Obvykle se podávají léky na snížení krevního tlaku a magnezium. V případě ohrožení života matky nebo dítěte se může přistoupit i k císařskému řezu.

Pozor je také třeba si dát na jednostranné otoky spojené s bolestí v dané končetině. Může se jednat o zánět žil, popř. trombózu a opět je třeba vyhledat lékařskou pomoc. V případě, že se jedná o povrchový zánět žil, spočívá léčba obvykle v podávání protizánětlivých léků a léků posilujících žilní stěnu. Pokud se jedná o uzávěr hlubokého žilního systému je třeba klidový režim, bandáž a podávání léků na ředění krve.

Na předcházení nebo zmírnění otoků v těhotenství má vliv zejména pravidelný pohyb, vyvýšená poloha nohou, dostatečný pitný režim, nošení kompresních punčoch, pohodlná obuv a spánek na levém boku. Vhodné je také pravidelné procvičování lýkových svalů, které podpoří návrat žilní krve zpět k srdci, jemná masáž od chodidel směrem k tříslům a sprchování nohou chladnější vodou.