18. týden

18. týden

Co se děje ve vašem těle?

Začínáte přibírat na váze rychleji, než tomu bylo doposud (v průměru 0,5 kg za týden). Zatímco v 1. trimestru přiberou maminky obvykle pouze 1 až 2 kg, ve 2. trimestru je to celkem 5 až 6 kg.

Prsa se i nadále zvětšují. Mohou být napjatá a citlivější na dotek. Pánevní oblast začíná být díky vyšší hladině estrogenu více prokrvená, což u některých žen vede ke zvýšení libida.

Pokud jste měla v začátku těhotenství problémy se zhoršením pleti, tak právě v tomto období se stav pokožky začíná zlepšovat. Dochází také k houstnutí vlasů a zlepšení jejich kvality. Je to dáno tím, že krevní oběh v těhotenství je mnohem výkonnější. Pokožka je tak vydatně zásobována kyslíkem a získává zdravější vzhled.

Díky změnám v oblasti  kardiovaskulárního systému vás nyní může začít trápit nízký tlak. Ten často způsobuje motání hlavy a závratě. Z tohoto důvodu je třeba dávat pozor na prudké změny poloh a z lehu nebo sedu se zvedat pomalu. Kromě toho se u vás mohou začít objevovat otoky. Nejčastěji bývají v oblasti kotníků a na rukou.

Jak u otoků, tak u problémů s tlakem, je třeba dodržovat pravidelný a dostatečný pitný režim a vyhýbat se dlouhodobému stání. Kdykoliv je to možné, položte si nohy do zvýšené polohy.

Dbejte také na správné držení těla, a to jak ve stoje, tak v sedě. Předejdete tím případným bolestem zad, které jsou u nastávajících maminek poměrně častým jevem a jsou způsobeny zejména nárůstem hmotnosti, rozvolněním vazů a změnou těžiště těla.

 

Jak roste miminko?

Velikost (od hlavičky k zadečku): cca 14 cm
Váha: přibližně 180 g

Vzhledem k tomu, že má plod v děloze stále ještě dostatek místa, je velmi aktivní a rychle roste.

Veliký vývoj prodělává mozek – začíná se vytvářet mozková kůra a  nervová vlákna se začínají obalovat tukovou hmotou zvanou myelin. Tento proces bude pokračovat ještě rok po narození dítěte.

Plíce rostou a vyvíjejí se v nich drobné vzduchové váčky. Ve střevech se hromadí první stolička – tzv. smolka.

Na končetinách jsou již vytvořeny  klouby a postupně se vyvíjí pevné kosti. S tím souvisí i tvorba sluchových kůstek ve středním uchu. Tyto kůstky následně začínají přenášet zvuk do vnitřního ucha, díky čemuž začíná miminko slyšet. Vnímá tlukot srdce své maminky a stejně tak její hlas. Slyší i zvuky zvenčí – např. zpěv nebo hudbu. Příliš hlasitý zvuk může miminko dokonce vylekat.

Pokračuje i vývoj pohlavních orgánů. U dívek je již přítomna děloha a vejcovody. U chlapců se vyvíjí prostata. A již v tomto období u nich lze při ultrazvukovém vyšetření dobře rozeznat genitálie (samozřejmě pouze pokud je miminko dobře natočeno).

 

Jak vypadá miminko 18. týden těhotenství?


Ilustrační foto

Co byste ještě měla vědět?

Zácpa a hemoroidy

V průběhu druhého trimestru vás může začít trápit zácpa. Její hlavní příčinou je zvýšená hladina progesteronu, který zpomaluje střevní peristaltiku. Na vzniku se dále může podílet rostoucí děloha, která postupně začíná tlačit na konečník. Svou roli hraje také případný nedostatek vlákniny ve stravě, špatný pitný režim nebo chybějící pohyb. V neposlední řadě mohou k zácpě přispívat i doplňky stravy s obsahem železa, které někdy nastávající maminky konzumují.

Dlouhotrvající a úporná zácpa může vést k rozvoji nebo zhoršení hemoroidů. Nebojte se proto svůj stav konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Kromě toho dbejte na dostatečný pitný režim (2,5 – 3 l denně). Nejvhodnější je obyčejná voda. Občas můžete zařadit i ředěné ovocné šťávy nebo ovocné a bylinné čaje (pozor však, některý bylinky se v těhotenství nesmí). Někdy také pomáhá vypít šálek vlažné vody hned ráno po probuzení.

Důležitá je také konzumace potravin bohatých na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, ovesné vločky, otruby apod.) Do svého jídelníčku zařaďte i kysané mléčné výrobky, které díky obsahu laktobacilů a bifidobakterií podporují střevní mikroflóru.

Projímadlům se silným účinkem se snažte vyhýbat, a je-li to nezbytné, berte je pouze po poradě s lékařem.

Kromě správné stravy a dostatečného pitného režimu nezapomínejte také na pravidelný pohyb. Ideální jsou svižnější procházky na čerstvém vzduchu.