Co se děje ve vašem těle?
V tomto období se vaše tělo i nadále připravuje na blížící se porod. Můžete pociťovat intenzivnější tvrdnutí břicha. Dosud pevné a dlouhé děložní hrdlo se začíná postupně zkracovat, aby hlavička mohla sestoupit o něco níže do pánve. Prsa se vám zvětšují a těžknou. Většina maminek má ke konci těhotenství problémy se spánkem. Je to poměrně běžný jev, který souvisí hlavně s velikostí bříška. Také častěji chodíte na záchod, což je způsobeno zejména mechanickým tlakem hlavičky dítěte na močový měchýř.
Váhový přírůstek v posledním měsíci je již velmi malý. Býváte více unavená a již se těšíte na konec těhotenství. Můžete také pociťovat obavy z nadcházejícího porodu, což je naprosto přirozené. Pokud by však byla tato úzkost nadměrná, je vhodné si o ní s někým promluvit, např. s partnerem nebo ošetřujícím lékařem. V případě chorobného strachu z porodu (tzv. tokofobie) je na místě vyhledat odbornou psychologickou pomoc.
Jak roste miminko?
Velikost (součet délky hlavičky, trupu a nohou): přibližně 45 cm
Váha: cca 2700 g
Plod touto dobou obvykle zaujímá definitivní polohu v děloze. Pokud je dítě v jiné pozici než hlavou dolů, je už jen malá pravděpodobnost, že se ještě otočí.
Prostor, ve kterém se nachází, je pro něj již velmi těsný. Neustále můžete pozorovat a cítit jeho pohyby, které nabývají na síle.
Obličej miminka již nyní dokáže měnit výrazy.
Jemné chmýří (tzv. lanugo), které pokrývalo pokožku dítěte, postupně mizí. Stejně tak se odlupuje mázek, ochranná vrstva kůže, která se uvolňuje do plodové vody. Tu dítě polyká. Později se tyto spolykané zbytky stanou základem první dětské stoličky, tzv. smolky.
Miminko stále poměrně rychle přibývá na váze (cca 30 gramů denně), a to zejména díky tvorbě zásob podkožního tuku.
Jak vypadá miminko 36. týden těhotenství?
Ilustrační foto
Co byste ještě měla vědět?
Co vzít s sebou do porodnice?
Porod se pomalu blíží, a tak je dobré mít již předem připravené věci do porodnice. Ideální je, pokud si vše potřebné rozdělíte do tří tašek – v jedné budete mít nachystané věci k porodu, v druhé vše, co budete potřebovat během pobytu na oddělení šestinedělí a ve třetí to, co vy a vaše miminko budete potřebovat na cestu domů.
První dvě tašky si vezměte s sebou při odjezdu do porodnice. Třetí tašku vám může dovést partner nebo doprovod před propuštěním z porodnice domů.
Všechny tři tašky mějte připravené na vhodném místě, o kterém by měl být informován i nastávající tatínek, aby vám je v případě potřeby pomohl odnést do auta nebo je dovezl za vámi do porodnice.
Co je třeba k porodu
Do tašky k porodu je třeba si připravit zejména všechny potřebné doklady – občanský průkaz, oddací list (popř. váš rodný list, nejste-li vdaná), kartičku zdravotní pojišťovny a těhotenský průkaz. V případě, že je maminka svobodná nebo rozvedená, mělo by být součástí dokumentace i „prohlášení o jménu dítěte“. Máte-li nachystaný porodní plán, nezapomeňte si ho také vzít s sebou. Všechny potřebné dokumenty pečlivě uschovejte, nejlépe do desek nebo do uzavíratelné kapsy v tašce.
Dále budete potřebovat pohodlnou noční košilku nebo delší volnější triko, župan, boty na přezutí (protiskluzové, nejlépe gumové – abyste s nimi mohla případně i do sprchy), teplé ponožky (vhodné v okamžiku, kdy budete mít v průběhu porodu nebo krátce po něm pocit studených nohou). Určitě si s sebou přibalte také ručník, papírové kapesníčky a něco menšího k jídlu (může to být i čokoládová tyčinka, která vám dodá energii nebo bonbony s hroznovým cukrem). V průběhu porodu je důležitý i dostatečný pitný režim, proto si s sebou zabalte něco na pití, nejlépe neperlivou vodu bez příchuti.
Nezapomeňte si s sebou vzít také mobilní telefon a nabíječku.
Co je potřeba na oddělení šestinedělí
Na oddělení šestinedělí strávíte několik dní. Je proto vhodné zabalit si s sebou hygienické potřeby (mýdlo nebo sprchový gel – nejlépe neparfemovaný a určený na citlivou pokožku, kartáček se zubní pastou, šampón), kosmetické přípravky (pleťové mléko, tonikum a krém na obličej), fén, hřeben, 2- 3 ručníky, toaletní papír, kojící podprsenku, balení prsních vložek, 3 ks jednorázových kalhotek, 1 – 2 balení porodnických vložek a věci pro osobní potřebu – např. blok, tužku, knihu nebo časopis,
Miminku s sebou připravte jednorázové plenky (cca 30 ks), látkové pleny (3-5x), kartáček na vlásky, mycí přípravek a olejíček určený pro péči o miminka, mast proti opruzeninám a zavinovačku. V případě, že chcete mít miminko ve vlastním oblečení, nezapomeňte si ho s sebou také přibalit.
Seznam věcí, které je třeba mít s sebou, se může u jednotlivých porodnic lehce lišit. V některých porodnicích jsou porodnické vložky a dětské pleny k dispozici. Vždy je vhodné se předem informovat.
Na cestu domů
Na cestu domů si pro sebe připravte pohodlné oblečení. Počítejte s tím, že se ještě pravděpodobně neobléknete do upnutějších věcí, které jste byla zvyklá nosit před otěhotněním. Pro miminko si připravte body, dupačky, kabátek a čepičku. V případě větší zimy ještě něco teplého k tomu, popř. rukavičky. A nezapomeňte na autosedačku, ve které si budete miminko odvážet domů.
Analgezie v průběhu porodu
Přirozený porod je fyziologický proces, který s sebou však přináší poměrně velkou bolest. Každá maminka ji však vnímá jinak. Některé ženy odmítají jakékoliv tišení bolesti. Jiné rodičky jsou naopak za snížení bolestí v průběhu porodu rády (jedná se např. o maminky, které mají strach z bolesti nebo ty ženy, jejichž porod trvá již dlouhou dobu). Existuje více metod tišení bolesti během porodu, avšak mezi nejúčinnější a nejvyužívanější se dnes řadí epidurální analgezie. Jejím cílem je mírnit bolest zejména během první doby porodní, kdy dochází k otevírání porodních cest, v průběhu druhé doby porodní, kdy miminko přichází na svět a v případě následného šití po porodu.
U každé rodičky je třeba podání analgezie posuzovat individuálně. Existují případy, kdy není možné ji provést (např. porucha krevní srážlivosti u rodičky). Problém se zavedením může být i u obézních žen. Naopak epidurální analgezie je vhodná u komplikovaného, dlouhotrvajícího porodu, u žen s preeklapsií, kardiovaskulárními a očními chorobami, u vícečetných porodů apod.
Výhodou epidurální analgezie je, že ačkoliv dojde ke znecitlivění oblasti od pasu ke kolenům, žena může stále chodit, neztrácí kontrolu nad dolními končetinami a je schopná při kontrakci spolupracovat a tlačit.
Jako každá metoda, má i tato několik nevýhod. Pokud se aplikuje příliš vysoká dávka, nepozná žena, kdy přichází kontrakce a kdy je třeba tlačit, čímž může dojít k celkovému zpomalení porodu. Možnou komplikací je také pokles krevního tlaku, krvácení v místě vpichu bolest hlavy po výkonu, popř. alergická reakce na anestetikum. Je tak na zvážení každé ženy, zda tuto metodu využije, či nikoliv.
Epiziotomie
Jednou z poměrně závažných komplikací při porodu je samovolné natržení hráze rodičky, které může vyústit až v roztržení řitního svěrače a střeva. Pokud se toto poranění špatně zahojí, může mít žena v budoucnu problémy s udržením stolice. Jedná se o jeden z hlavních důvodů, proč je v některých případech třeba přistoupit k nástřihu hráze nebo-li epiziotomii. Tento výkon by však neměl být rutinní záležitostí, ale je třeba ho provádět po pečlivém zvážení.
Nástřih se provádí ve svalové části mezi pochvou a konečníkem, obvykle mírně do strany (tzv. mediolaterální řez). Délka tohoto řezu je většinou okolo 5 – 7 cm. K výkonu se přistupuje zejména v okamžiku, kdy je hlavička dítěte příliš velká nebo pokud jde miminko ven moc rychle a hrozí natržení hráze. Další indikací k provedení epiziotomie je porod koncem pánevním, klešťový porodu nebo je-li špatný nález na kardiotokografu.
Nástřih je třeba udělat na úplném konci II. doby porodní. Celkový výkon je velmi rychlý a rodička ho prakticky ani nezaznamená. Provádí se totiž na vrcholu kontrakce, kdy je hráz maximálně napjatá a prakticky necitlivá. Ovšem lékař by o tom, že se chystá provést nástřih hráze, měl ženu vždy předem informovat. Následně po porodu je třeba epiziotomii zašít. To se obvykle provádí v lokální anestezii.