Co se děje ve vašem těle?
Od tohoto okamžiku bude vaše hmotnost stoupat rychleji, než tomu bylo doposud. Důvodem je jednak další růst a vývoj plodu, ale také ústup těhotenských nevolností. Většině nastávajících maminek se zvětšuje chuť k jídlu. U část žen se také zvyšuje libido.
Děloha se pomalu zvětšuje i nad hranici malé pánve. Nyní má velikost grepu.
Prsa těhotné ženy jsou nyní již výrazně objemnější než na počátku těhotenství. Pomalu se v nich může začít tvořit kolostrum. Oblast bradavek se zvětšuje a tmavne. Mohou se také začít objevovat pigmentové skvrny (nejčastěji bývají na obličeji nebo na krku). U některých nastávajících maminek je také patrná tzv. linea negra – pigmentová čára probíhající od pupku směrem ke stydké kosti. Výše zmíněné pigmentové skvrny brzy po porodu blednou a ztrácí se.
V tomto období se také často objevuje krvácení a otoky dásní, zubní kazy nebo narušení zubní skloviny v důsledku častého zvracení. Je to jeden z běžných problémů v těhotenství, který po porodu vymizí. Měly byste proto absolvovat preventivní prohlídku u zubaře. Razítko z této kontroly budete potřebovat v těhotenské průkazce.
Jak roste miminko?
Velikost (od hlavičky k zadečku): cca 7-8 cm
Váha: okolo 20 g
Postupně pokračuje vývoj plodu a růst tělíčka do dálky. Hlava se také zvětšuje, ale již pomaleji. Zatímco dříve tvořila přes polovinu těla, nyní je to již jen třetina.
Horní a dolní víčka jsou stále spojena. Pod dásněmi se začíná vytvářet základ pro budoucí mléčný chrup. Pokračuje také vývoj ušního boltce, který se zvětšuje a má zatím ještě nepravidelný, hrbolatý vzhled. Dítě už je schopné vnímat zvuky, ale zatím jen prostřednictvím receptorů uložených v kůži. Samotný sluch dozrává až kolem 24. týdne.
V mozku se začíná utvářet základ mozkové kůry.
Postupně se mění vzhled přední strany trupu. Břišní dutina se postupně zvětšuje. V žaludku se začíná vytvářet svalovina, játra produkují žluč a slinivka začíná vyrábět inzulin. Ledviny a močové cesty jsou již plně funkční. Dítě polyká plodovou vodu a vylučuje jí z těla prostřednictvím moči.
Ze společného základu se postupně začínají utvářet mužské nebo ženské vnější pohlavní orgány (na ultrazvuku však ještě pohlaví dítěte nelze rozlišit).
V hrtanu se začínají tvořit svaly hlasivek.
Kůže miminka je průsvitná. Na jeho těle začíná růst jemné chmýří, tzv. lanugo. V tuto chvíli má dítě již své jedinečné otisky prstů a začínají se u něj také objevovat první reflexy končetin – pokud se mu podráždí kůže, reaguje pohybem rukou.
Plod je v děloze aktivní, ale matka nemůže tyto pohyby ještě cítit, zatím jsou velmi slabé.
V tomto období je již také dokončen vývoj placenty.
Jak vypadá miminko 13. týden těhotenství?
ilustrační foto
Co byste ještě měla vědět?
Jaká základních vyšetření v průběhu těhotenství absolvujete:
První prohlídka + následující kontroly v těhotenské poradně
Ke svému ošetřujícímu gynekologovi byste se měla vydat 2-3 týdny poté, co se nedostavila očekávaná menstruace. Lékař vás vyšetří a v případě gravidity začnete následně pravidelně docházet na kontroly do poradny pro těhotné. Ty budete do 23. týdne absolvovat každé 4 týdny, od 24. do 32. týdne obvykle každé 3 týdny, od 33. do 36. týdne každé 2 týdny a poté pravidelně každý týden až do porodu.
Při každé následující kontrole si sebou do poradny přinesete ranní moč, která bude vyšetřena papírovým proužkem na přítomnost cukru a bílkovin. Dále vás sestra zváží a změří vám tlak a puls. Tyto hodnoty budou pravidelně zapisovány do vaší těhotenské průkazky.
V rámci těhotenské poradny (obvykle kolem 10. týdne) vás také čeká odběr cytologie a kolposkopie. V tuto dobu vám také ošetřující gynekolog vystaví těhotenskou průkazku.
Vyšetření krve
Odběr krve se provádí přibližně za měsíc od vstupní prohlídky. Slouží ke zjištění krevního obrazu a krevní skupiny včetně Rh faktoru a protilátek. Součástí je také vyšetření na HIV/AIDS, žloutenku typu B a syfilis. V některých větších zařízeních a na soukromých klinikách se také provádí tzv. kombinovaný test, který zahrnuje ultrazvukové vyšetření a odběry na PAPR- a beta hCG (markery vrozených vývojových vad, zejm. Downova syndromu).
Vyšetření krevního obrazu se následně opakuje zhruba ve 36. týdnu.
Tripple test
Nebyl-li proveden výše uvedený kombinovaný test, pak se mezi 13. a 16. týdnem provádí tzv. tripple test, který pomáhá odhalit případné riziko vrozených vývojových vad a postižení plodu. V případě abnormálních výsledků testu, absolvuje nastávající maminka další vyšetření (genetické vyšetření, odběr plodové vody).
Ultrazvukové vyšetření (UZ)
Základní ultrazvukové vyšetření slouží k určení těhotenství, zjistí počet embrií, jejich uložení a přibližné stáří. V průběhu těhotenství se UZ vyšetření provádí většinou 4x -na začátku k ověření gravidity, v rámci kombinovaného testu v 11-13. týdnu (součástí tohoto UZ je i měření tzv. šíjového projasnění, s jehož pomocí lze odhalit vrozené vývojové vady, zejména Downův syndrom), následuje podrobný UZ okolo 20. týdně těhotenství a poté v průběhu 30 -32. týdně těhotenství). Je-li to třeba, může se ultrazvukové vyšetření provádět i častěji. Toto vyšetření je nebolestivé a pro miminko bezpečné.
Těhotenský screening (ultrazvukové vyšetření)
První screeningové ultrazvukové vyšetření se provádí obvykle ve 20. týdnu těhotenství. V jeho průběhu se měří jednotlivé části plodu. Na základě tohoto měření se pak vypočítává stáří a hmotnost plodu. Dále se zjišťují případné vrozené vývojové vady plodu, sledují se srdeční ozvy miminka, množství plodové vody a uložení placenty.
Druhé screeningové ultrazvukové vyšetření se provádí mezi 30. a 32. týdnem těhotenství. Při tomto vyšetření se kontroluje poloha miminka, dochází k opětovnému přeměření jednotlivých částí plodu a porovnání výsledků s předchozím screeningem. Díky tomu lze dobře určit vývoj dítěte včetně hmotnosti. Opět se posuzuje stav a uložení placenty, množství plodové vody a sleduje se i pohybová aktivita plodu. V některých případech se měří i rychlost průtoku krve v pupečníku a dalších cévách plodu.
Vyšetření na protilátky proti krevní skupině plodu
Screening protilátek se provádí z důvodu možné inkompatibility krve matky a plodu. U Rh negativních matek může dojít k tvorbě protilátek proti Rh faktoru dítěte (v případě, že je dítě po otci Rh pozitivní). Přítomnost těchto protilátek se během těhotenství vyšetřuje několikrát (přibližně ve 12., 20., 28. a 36. týdnu). U Rh pozitivních matek se pátrá po tzv. nepravidelných protilátkách, a to minimálně 2x v průběhu těhotenství.
Vyšetření praktickým lékařem
V rámci prohlídky by vám měl lékař zkontrolovat funkci jater, srdce, plic a ledvin. Součástí vyšetření je také natočení EKG srdce. Tento údaj by měl být zaznamenán i v těhotenské průkazce.
Vyšetření stomatologem
Vzhledem k tomu, že v průběhu těhotenství jsou maminky náchylnější k vyšší kazivosti zubů a často je také trápí krvácení dásní, je třeba zajít si i na stomatologickou prohlídku. Zubař by měl v rámci prohlídky také vyloučit i případná zánětlivá ložiska v dutině ústní. Informace o absolvování prohlídky by opět měla být uvedena v těhotenské průkazce.
Vyšetření prsou
Vyšetření provádí ošetřující gynekolog za účelem vyloučení nádorového procesu, ale také, aby odhalil případný problém s vpáčenými nebo plochými bradavkami. Zjistí-li u nastávající maminky problém s bradavkami, poučí ji, jak o ně správně pečovat, a jak používat formovače bradavek, aby mohla žena po porodu bez problémů kojit. ´
Stěr z porodních cest
Mezi 35. a 37. týdnem těhotenství by měl být každé těhotné ženě odebrán stěr z pochvy zaměřený na vyhledávání streptokoka skupiny B. Tato bakterie se běžně vyskytuje u cca 20% žen a obvykle jim nezpůsobuje žádné problémy. Ovšem pro novorozence může být nebezpečná. Proto, pokud se nákaza touto bakterií u ženy potvrdí, podá se jí při porodu jednorázová dávka antibiotik, která ochrání miminko před možnou nákazou v průběhu porodu.
Vyšetření kardiotokografem (CTG)
Vyšetření kardiotokografem se provádí od ukončeného 38. týdne (u rizikového těhotenství i dříve). Pomocí této metody se provádí přístrojové monitorování srdeční činnosti plodu a děložních kontrakcí.